fbpx

Döşemelik Kumaş Kataloğu

Evinizin havasını değiştirecek renk ve desen kumaşlar

  • Tümü
  • Albert Tron
  • Prestige
  • Vakko
  • Versace

Döşemelik Kumaş Modelleri

Evinizde, iş yerinizde ya da herhangi bir iç mekanda bir değişiklik yapmak istiyorsanız bütün eski mobilyalarınızı atıp yenilerini satın almadan önce bekleyin. Iç mekanlara yenilik katmanın, tarzınızı dilerseniz tamamen değiştirmenin ve eski eşyaları heyecan verici ve modern bir görünüşe sahip hale çevirmenin çok daha kolay ve uygun fiyatları yolları da var. Bunun için tek yapmanız gereken mekanda yüzey ölçümü en fazla olan materyalleri incelemek. Duvarlar ve yer döşemelerinden sonra evinizin içinde en çok yer kaplayan materyallerden biri de tekstillerdir. Tekstil ürünleri arasında geniş halılar, yere kadar uzanan perdeler ve koltuk kumaşları sayılabilir.

Kumaşla kaplı olan her mobilya ya da dekor eşyası döşemelik kumaşlar sayesinde yenilenebilir. Böylece eski görüntüsünü tamamen geride bırakarak yırtılmalar, sökülmeler gibi rahatsız edici görüntülerden kurtulursunuz, aynı zamanda da modaya uygun, farklı parçalara sahip olmuş olursunuz.

Koltuk ve kanepeleriniz için döşemelik kumaş alımı ciddi bir yatırımdır, alışverişinizi yaptıktan birkaç ay sonra bu konuda şüphe içinde kalmak, seçimlerinizden emin olmadığınızı düşünmek istemezsiniz. Yanlış cinsten bir materyal seçerseniz kendinizi ilerleyen zamanlarda inatçı lekelerle ve çirkin görünüşlü söküklerle uğraşırken bulursunuz. Renk ve desen konusunda yapacağınız aceleye gelmiş ya da yanlış seçimler koltuk ve kanepelerinizin bulunduğu odanın tamamını eski moda, zevksiz ve sıkıcı göstermeye sebep olacaktır. Ya da kısa bir süre içinde yeniden yeni döşemelik kumaşlara ve bunların uygulanmasına bütçe ayırmaya başlarsınız.

Işteyukarıda saydığımız bu nedenler yüzüden döşemelik kumaş alışverişi yapmadan önce biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Döşemelik kumaşların dayanıklılığı, rahatlığı ve stili konusunda bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bu yazımızda kaliteli, satın aldıktan ve koltuklarınızı yüzlettikten sonra yıllar ertesinde bile dayanıklı kalacak, kusursuz bir rahatlık sağlayacak ve aynı zamanda da modası kolay kolay geçmeyecek zamansız bir tasarıma sahip olacak döşemelik kumaş seçmek için dikkat edilmesi gerekenler neler, bunlardan bahsedeceğiz.

Döşemelik kumaş nedir?

Döşemelik kumaş almadan önce koltuk yüzletmenin ne olduğunu tam olarak öğrenmenizde fayda bulunur. Koltuk yüzleme koltuk ya da kanepelerin üzerindeki bütün materyallerin, kumaş, elyaf, ağlar ve yaylar olmak üzere ihtiyaca göre değiştirilmesi ve yenilenmesine verilen isimdir. Koltuk yüzleme ilk olarak Orta Çağ’da başlamıştır, günümüzde hala kaliteli ve kolay elden çıkarılmayan mobilya kullananlar tarafından tercih edilmektedir.

  1. Yüzyıldan itibaren büyük popülerlik kazanan ve günümüze kadar devam eden koştuk yüzleme geçen yıllarla beraber birbirinden farklı materyallerin denenmesine de yol açtı. Minderlerin doldurulması için saman, koltuk kumaşları olarak at postu ya da yün gibi malzemeler de tarih boyunca tercih edilenlerin arasında yerlerini aldı. Fakat modern koltuk yüzleme işlemlerinde metal yaylar ve daha iyi bir dayanıklılık için köpük tarzı materyaller kullanılıyor. Iç malzemeler koltuğun dışından gözükmese de mesele rahatlık olduğu zaman en çok etkiyi yaratanlar oluyorlar.

Iç materyaller her yüzlemede değişmek zorunda değilledir, yıprandıklarında ve koltuk minderleri eskisi kadar rahat olmadığında ustalar bu malzemeleri değiştirirler fakat bu materyaller hala yeni olsa da dilerseniz sadece koltuk üzerindeki döşemelik kumaş değişebilir. Bu değişimin dış görünüşe daha büyük etkisi olacaktır fakat koltuk kumaşının dokumasına ve kullanılan materyallerine göre rahatlığa da etkisi olabilir.

Kaliteli iç malzemeler beş ya da daha fazla yıl boyunca sağlam kalabilirler, döşemelik kumaş da uzun süre ilk günkü formunu korusa da estetik nedenlerden dolayı dilendiği zaman değiştirilebilir.

Döşemelik kumaş satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Iç mekan dekoru uzmanları koltuk ve kanepeleriniz için döşemelik kumaş satın alırken öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı ve aradığınız kolaylıkları düşünmenizi tavsiye ediyor. Bunu yapmak için hayat tarzınızı göz önüne getirin. Nasıl yaşıyorsunuz? Bu koltuk ve kanepelerin üzerinde kimler oturacak? Örneğin belki ipekli ya da kadife gibi kumaşlardan hoşlanıyor olabilirswiniz. Fakat ve evcil hayvanlarınız ya da küçük çocuklarınız varsa bu tip kumaşların oturma odasında kullanılması pek de doğru olmaz, kısa süre içerisinde ilk zamanki görüntülerini kaybedecektirler.

Evin sık kullanılan odalarınıd üşünün. Oturma odası ya da mutfak olabilir, bu gibi odalarda kullanılacak olan döşemelik kumaşların dayanıklı, kolay yırtılıp sökülmeyen cinsten olması çok önemlidir. Öte yandan yatak başlığınız üzerinde kullanılacak olan döşemelik kumaşı gönül rahatlığıyla en zarif ve hassas olan materyallerden seçebilirsiniz.

Döşemelik kumaş seçimlerinde yapılan en büyük hatalardan biri de kumaşı satın alırken zaman içerisinde nasıl eskiyeceğini hesaba katmamaktır. Özellikle de koltuk ve kanepelerde kullanılan kumaşlar daha kolay eskimeye meyillidirler.

Bu nedenle de alışveriş sırasında muhakkak kumaşların etiketlerini kontrol etmeli, mağazalardaki yardımcı görevlilere merak ettiğiniz soruları sormalısınız. Kumaşın dokunmasında kullanılan materyaller, temizlik için gerekenler, kumaşın görüntüsünü korumak için yapmanız gerekenler sorabileceğiniz sorulardan birkaçıdır. Örneğin temiz tutmak için üzerine asla sıvı dökmemeniz gerek bir kumaşı otururken çay içtiğiniz bir kanepede ya da yemek sandalyelerini yüzlerken kullanmak istemeyebilirsiniz.

Kendinize beğendiğiniz kumaşın beş yıl sonra nasıl duracağını sorun. Döşemelik kumaşta beğendiğiniz tek özellik renk ise eskidiği zaman renklerin çok az da olsa solabileceğiniz hesaba katmalısınız. Işlemeli ve simli kumaşların parlaklıkalrı da zaman içerisinde azalabilir. Deri döşemelik kumaşlar üzerinde çizgiler belirecektir, bu derinin kaliteli olduğunu gösteren bir durumdur. Bundan hoşnut kalıp kalmayacağınızı muhakkak hesaba katmalısınız. Koltuk kumaşlarına gereken özeni göstermeniz gerekir.canlı renkler için güneşli günlerde perdeleri kapatmanız, organik ağırlıklı materyalleri sıklıkla süpürmeniz gerekir. Bütün bunları seçim sürecinde düşünürseniz ileriki yıllarda içiniz rahat olacaktır. Çünkü döşemelik kumaşlar ne kadar kaliteli olurlarsa olsunlar renk solması, materyalin yıpranması kaçınılmazdır. Her kumaşın bir kullanım süresi mevcuttur.

Çocuklu ve evcil hayvanlı evler için ideal döşemelik kumaşlar

Çocuklarınızı ve kedinizi misafir odasına sokmamak her ne kadar bir çözüm sayılsa da uygun kumaşlarşa daha barışçıl bir yol da deneyebilirsiniz. Eskiden her ne kadar koltuk ve kanepeleri yıpranmaktan korumak zorlu bir görev olsa da günümüzde artık tırmalamalara ve ısırmalara karşı dayanıklı malzemeler üretiliyor. Sahte süet ya d gerçek ve eskitilmiş deri çocuklular için leke tutmamasıyla tercih ediliyor. Aynı zamanda da kedi ve küçük köpekli evler için ide ideal. Kalabalık bir ev halkınız varsa ipek ve kadife gibi hassas dokulu ve leke tutabilecek kumaşlardan uzak durabilirsiniz.

Lüks döşemelik kumaşlar nasıl seçilir?

Çocuklar ve evcil hayvanlar sorun değilse, hem kendinizi hem de koltuklarınızı şımartmak istiyorsanız dilediğiniz döşemelik kumaşı seçebilirsiniz. Tibet yünü, Belçika ipeği gibi konforlu, ve çarpıcı bir görüntü sağlayan döşemelik kumaşlar lekeleri zor kaldırsalar da sizi her gördüğünüzde mutlu edecektir.

Kumaş seçerken mobilyanızı da göz önüne alın. Mobilyanın tarzı ile kumaşın uyumlu olmasını isteyebilirsiniz, ya da dilerseniz zıtlıkların uyumundan yola çıkabilirsiniz. Büyük parçalarda nötral renkler tercih edip tekli koltuklar ya da minderler için canlı renkler ve iddialı desenler kullanabilirsiniz. Fakat aslolan her zaman sizin ve mobilyaları kullanacak olan diğerlerinin zevkleridir. Üzerinde rahat hissedeceğiniz, bakımını yapmaktan rahatsız olmayacağınız ve tarzınıza uyan kumaş her zaman en iyisidir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Sohbet edin