fbpx

Koltuk Kumaşları Kataloğu

Evinizin havasını değiştirecek renk ve desen koltuk kumaşları

Koltuk Kumaşı Modelleri

Iç mekanların dekorasyonlarında her bir ayrıntının, ne kadar ufak olursa olsun, büyük bir önemi bulunur. Her küçük detay, doku ve renk en geniş iç mekanlarda dahi büyük bir değişim yaratabilir. Bu değişimler bu mekanlarda bulunan insanların ruh hallerinden rahatlıklarına kadar her farklı alanda etkisini gösterebilir.

Hele ki bu mekanlar günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz evimiz ya da iş yerlerimiz ise, o zaman detaylar çok daha fazla bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle de iç mekanların dekorasyon aşamaları büyük bir titizlikle ele alınmalı, kısa süreli olarak göze hoş gelen detaylardansa uzun vadede kişileri mutlu edecek, konfor sağlayacak renkler, dokular ve materyaller seçilmelidir.

Iç mekan tasarımında özellikle de tekstil malzemeler büyük çoğunluğu oluştururlar. Perdeler, halılar, masa örtüleri ve koltuk kumaşlarının hepsinin de tekstil materyaller olduğu göz önüne alınırsa kullanılacak tekstilin kalitesinin ve tasarımının yarattığı etkinin büyüklüğü farkedilebilir. Tekstil seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunur. Bunların arasında en başta elbette ki materyalin kalitesi gelir. Yapımında kullanılan malzemeler son derece önemlidir. Bu kullanım rahatlığına olduğu kadar kullanım süresine de etki edecektir. Sürekli olarak temas edilecek bir üründe kullanılacaksa dokunma tarzı da eşit derece de dikkat çeker. Son olarak da renk ve desen gibi göze hitap eden kısımlar bulunur. Tekstilde kalite asla desen ve renk gibi görsel detayların önüne geçmemelidir. Tasarım ne kadar iyi olursa olsun düşük kalitede materyal kullanılarak hazırlanmış bir kumaş deseni ve rengi yeterince iyi gösteremeyecektir.

Evlerde ve iş yerlerinde en çok kullanılan tekstil örneklerinden bir tanesi de koltuk kumaşlarıdır. Koltuk kumaşları koltukların ve kanepelerin, hatta yemek sandalyelerinin büyük bir kısmını kaplar. Perdeler ve masa örtüleri aksine direkt olarak temas edilen ve mekanlarda bol miktarda kullanılan bu kumaşların yumuşak ve rahat bir dokumaya sahip olmaları, yıllar içinde aşınmayacak ve zarar görmeyecek derecede kaliteli olması ve her bir odada metrelercesinden kullanılmış olmasına rağmen göz yormayacak şekilde hem şık hem de sıradışı olmasını beklemelisiniz.

Koltuk Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Koltuk kumaşları üzerine oturulacak hemen hemen her mobilyada kullanılabilir. Bunların arasında doğal olarak kanepeler, koltuklar ve berjerler bulunur. Fakat aynı zamanda tamamen ahşaptan yapılmış sandalyeleriniz ve banklarınız için özel olarak minderler yaptırıp bunları koltuk kumaşları ile kaplatabilirsiniz. Ya da sahip olduğunuz koltukların üstüne renk katmak, oturuşunuzu daha konforlu kılmak için yine koltuk kumaşı kullanarak küçük yastıklar yaptırabilirsiniz.

Döşemelik koltuk kumaşlarını kullanabileceğiniz alanlar bunlarla sınırlı değildir. Hayalgücünüzü geniş tutacağınız sürece desenlerini beğendiğiniz zarif koltuk kumaşlarını daha pek çok farklı yerde de görebilirsiniz. Örneğin deri ya da ahşap malzemeden yapılmış olan yatak başlığınızdan sıkıldıysanız beğendiğiniz bir koltuk kumaşıyla bu alanda göz alıcı bir değişim yaratabilirsiniz.

Döşemelik koltuk kumaşlarıyla evinizin ya da iş yerinizin havasını tamamen çok daha uygun fiyata değiştirebilirsiniz. Mobilyalarınızdan ya da genel olarak evinizin tarzından sıkıldıysanız yeni bir mobilya seti almanıza, her şeyi değiştirmenize gerek olmayacaktır. Seçeceğiniz zarif tasarımlı ve şık bir koltuk kumaşı ve iyi bir usta sayesinde neredeyse yepyeni koltuklar ve kanepeler elde edebilirsiniz. Böylece eski moda koltuk ve kanepelerinizi birkaç gün içerisinde, yeni koltuk fiyatlarının çok çok daha altında bir ücrete bambaşka bir tarzda tekrar yaratabilirsiniz.

Düz ve rahatsız ahşap sandalyelerinizi hem daha rahat hem de renkli ve de diğer mobilyalarınızla uyumulu bir hale getirmek istiyorsanız koltuk kumaşları yine büyük bir kurtarıcı olarak sizi bekliyor. Sandalyeleriniz için uygun olan minderleri satın alıp onları beğendiğiniz, hatta koltuklarınızla uyumlu olan bir kumaşla kaplatabilir ya da mindelerin hazırlanması dahil bütün işlemleri bu işin uzmanı bir kişiye bırakabilirsiniz.

Koltuk kumaşları sayesinde artık mobilyacılarda satılan sıradan ve sıkıcı, basit tasarımlı koltuk ve kanepelere mahkum değilsiniz. Artık satın aldığınız dilediğiniz kanepeyi seçeceğiniz özel tasarımlı bir koltuk kumaşıyla kaplatarak kimselerde olmayan özgün ve sizin tarzınızı tam olarak yansıtan eşyalara sahip olabilirsiniz. Iç mekan dekorunda özellikle hassas iseniz tamamen en baştan kendi kanepe ve koltuklarınızı yaptırabilir, her birinde beğendiğiniz farklı renk ve desenlerdeki koltuk kumaşlarını tercih edebilirsiniz.

Koltuk kumaşlarında değişim yapma isteği her zaman estetik amaçlı olmak zorunda değildir. Kimi zaman, özellikle de kalitesiz malzemelerden hazırlanmış olan koltuk kumaşları kolayca aşınır, lekelenebilir. Ya da uzun yıllar kullanıma iyi bir dayanıklılık göstermemiş olabilir.bu gibi durumlarda mobilyaların iskeletleri ve ahşap kısımları sağlam ve görüntü olarak eksiksiz ise yeni bir koltuk ya da kanepe satın almaktansa sadece koltuk kumaşında bir değişime gitmek çok daha akıllıca olacaktır. Bu hem çok daha düşük bir bütçe gerektirir hem deçok daha çevreci ve bilinçli bir yaklaşım olacaktır. Özellikle de evcil hayvan beslenen evlerde kanepe ve koltuklar eskimese dahi kumaşlarında sıklıkla yıpranmalar meydana gelecektir. Bu hayat tarzına sahip olanlar için koltuk kumaşları kullanarak mobilyaların yenilenmesi ideal bir seçenek olacaktır.

Koltuk Kumaşı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk kumaşı seçimi pek çok farklı açıdan değerlendirilme yapılması gereken bir süreç olacaktır. Her şeyden önce kumaşın markası ve kalitesi ele alınmalıdır. Kaliteli koltuk kumaşları çok uzun süre boyunca dayanıklılıklarını göstereceklerdir. Düşük kaliteli mobilya tekstilleri birkaç yıl içinde yıpranıp incelebilir, yer yer yırtılmalar görülebilir.

Iyi kaliteli doğal ipliklerden dokunmuş olan koltuk kumaşları sıradan kumaşlara nazaran çok daha kalındır ve sık dokunmuştur. Dokuma kalitesi yine kullanılan iplik cinsi kadar önemlidir. Göze hoş görünen fakat düşük kalite koltuk kumaşları ilk kullanıldığı zaman şık bir hava sunsa da çok kısa bir zaman içerisinde birleşim yerlerinden yırtılmalar ve ipliklerin sökülmesi gibi sorunlar gösterecektir.

Son olarak da elbette kendi özel zevkinize, tarzınıza ve de kullanacağınız mekandaki diğer mobilyalar ile olan uyumuına dikkat etmeniz gerekecektir. Koltuk kumaşında renk ve desen beğenirken bu renkleri sadece bir gün değil en azından birkaç yıl boyunca her gün göreceğinizi de mutlaka hesaba katmalısınız. Bizim tavsiyemiz sade ve göz yormayan renklerden yana tercih yapmak, canlı renkleri ve iddialı desenleri az miktarda kullanmaktır. Bütün koltuk ve kanepelerinizde aynı renk ve desenleri kullanmanız mekanınızda tekdüze bir görünüm yaratacaktır. Bundan kaçınmak için büyük parçalarda açık renk ve düz desenler tercih edebilir, tekli koltuklar ya da berjerler için canlı ve göz alıcı desenleri kullanabilirsiniz. Koyu renkli, işlemeli ve simli kumaşları kanepelerinizin üzerine minder yaptırmak için tercih edebilirsiniz.

Renk seçimleri, renk ve desenleri karıştırmak konusunda tutucu olmadan kendinizi özgür bırakmalısınız. Belli bir zevkiniz olduğu için seçeceğiniz çoğu kumaş birbiriyle uyumlu olacaktır. Özellikle de zıtlıkların uyumu son derece modern ve havalı bir dekorun olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Kullanacağınız koltuk kumaşı cinsine karar verirken yaşam tarzınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Çocuklu bir aile iseniz dökülmelere ve lekelere karşı leke tutmayan ve kolay silinen bir cins kumaş, kedi köpek gibi evcil hayvanlarınız varsa tırmalamalara karşı dayanıklı bir model seçebilirsiniz.