fbpx

Perde Kumaşı Çeşitleri

Evinizin havasını değiştirecek renk ve desen perde kumaşları

Perde Kumaşı

Iç mekan tasarımı pek çoğumuzun sandığından daha önemli bir adımdır. Bahsedilen mekan ister ev olsun ister iş yeriniz, dekorasyondan anlaşılan şey asla sadece göze güzel görünmesi olmamalıdır. Içinde vakit geçirilen, yaşanılan mekanların şık ama aynı zamanda fonksiyonel olması, muhakkak ki kullanıcılarının hepsinin de stiline ve zevkine uyacak ayrıntılar içermesi, kalabalık evlerde herkese hitap edecek şekilde olması gerekir.

Özellikle de ev dekorasyonunda kullanılan malzemeler seçilirken iyi düşünmek gerekir. Bir anlık göze hoş gelen materyallerin yıllar boyunca evde bulunduğunuz her an gözünüzün önünde olacağı için bir süre sonra aynı estetik zevki vermeyebilir. Aynı zamanda şık ama yeterli derecede fonksiyonel ve pratik olmayan ürünler çok kısa bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlayacaktır.

Iç mekan dekorasyonunda yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı alışveriş yapılmadan önce belli kararlar verilmelidir. Öncelikli olarak tarzınızı, mekanı sizinle paylaşan kişilerin tarzını göz önüne almalısınız. Burada kişilerin sevdikleri renkler, desenler ve dekorasyon stilleri tartışılabilir. Herkesin sevdiği ortak renkler ve tasarımlar belirlenmelidir. Sonraki adım mekandan beklediklerinizdir. Örneğin yatak odanızdan sükunet ve huzur, oturma odasından konfor ve pratiklik, misafir odanızdan gösteriş ve ihtişam bekliyor olabilirsiniz. Benzer şekilde eğer dekore edilen mekan bir iş yeriyse müşterilerinizin rahatlığını ön plana çıkarmak ya da markanızı temsil eden tarzı yansıtmak isteyebilirsiniz. Bu noktada önemli olan mekanın hangi amaçla ve kimler tarafından kullanılıyor olacağıdır.

Iç mekan tasarımında en çok kullanılan malzemelerden biri de tekstildir. Koltuk kumaşları, halılar, masa örtüleri ve perdelerin hepsi tekstilden yapılır. Bu materyallerin kalitesi, dokuması, renk ve desenleri olduğu kadar kullanışlı özellikleri de bu nedenle büyük önem sahibidir. Hoşa gitmeyen, gitse dahi, uzun vadede göz yorucu ve kolay sıkılabileceğiniz bir renkte döşemelik kumaş ya da perde kumaşı satın alırsanız gün içerisinde evinizde sıklıkla göz göze geleceğiniz bu malzemeler kendi evinizde yabancı gibi hissetmenize sebep olacaktır. Dekorasyon için kullanılan malzemelerin uzun yıllar boyunca kullanılması beklenir, bu denli uzun süre boyunca göreceğiniz kumaşların sizi her karşılaştığınızda mutlu ve keyifli hissettiren çeşitten olması yaşam kalitenizi farkedilir bir şekilde yükseltir.

Fon Perde Kumaşı

Perdeler evde en çok yer kaplayan eşyalardan biridir. Ne kadar çok pencereniz varsa perdeler de o kadar çok yer işgal eder. Bu yüzden de perdeler için seçeceğiniz kumaşın görüntüsü, rengi, deseni kadar kalitesi, dokuması ve kullanılan materyaller özenle seçilmelidir.

Her kumaştan perde olmaz. Perde yapımı için iç mekan tasarımı markaları özel kumaşlar üretirler. Sıradan kumaşlardan dikilmiş olan perde hem yeterince şık bir duruşa sahip olmazlar hem de perdelerden beklenen kullanışlılığı göstermezler. Bu nedenle de rengi ve deseni ne kadar hoşunuza giderse gitsin perde diktireceğiniz zaman muhakkak perde yapımı için özel dokunmuş bir kumaş cinsi tercih etmelisiniz.

Perde Kumaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yukarıda perdelerinizn yapıldığı materyallerin ne kadar önemli olabileceğinden bahsettik. Perde yaptırmak için kumaş alışverişi yapacağınız zaman nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz yıllar boyunca keyifle kullanacağınız ve yıpranmayan dayanıklı perdeleriniz olacaktır. Aşağıda sizler için hazırladığımız listedeki maddelere dikkat ederseniz sizler de perde kumaşı seçimlerinizde hangi özelliklerin tartışılmaz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bilinçli bir şekilde yapılan alışveriş sonuçlarıyla sizi uzun süre mutlu edecektir, evinizin herkes tarafından imrenilen havalı ve zarif tasarımlara sahip yüksel kalitede perdeleri olacaktır.

  1. Perdenin yapımında kullanılan materyaller

Perde kumaşı dokunurken kullanılan iplik cinsi perdenin kalitesini belirleyen birincil özelliktir. Iyi kalite bir perde kaliteli ve organik materyallerden üretilmiş olmalıdır. Tamamen sentetik olan kumaşlar çok kolay yıpranırlar. Aslında kullanışlı olan sentetik malzemer kolay yıkanır ve ütü gerektirmezler. Fakat aynı zamanda çabuk eskirler ve hava geçirmezler. Çok fazla penceresi olan iç mekanlarda kullanılan sentetik perdeler odanın havasız olmasına sebep olabilirler.

Ideal perde kumaşları pamuklu ve sentetik malzemelerin ideal oranında bir karışımıyla yapılmışlardır. Böylece organik ipliklerin sağladığı dökümlü ve şık duruş elde edilmiş olur aynı zamanda da leke tutmazlar kolay yıkanır ve hızlı kururlar, çok ekstrem durumlar haricinde ütüye gerek kalmaz.

Perdelerin yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer malzemes de ipliklerin renklendirilmesinde kullanılan boyanın cinsidir. Boyaların yapımlarında kullanılan pigmentlerin “lightfast” olması gerekir. Bu ışığa karşı dayanıklılık anlamına gelir. Kimi pigmentler direkt olarak güneş ışığına maruz kaldıkları zaman zaman içerisinde yavaş yavaş solgunlaşır ve eski canlılıklarını kaybederler. Perde gibi direkt olarak güneş ışığı alan eşyaların hazırlanmasında kullanılan boyaların cinsi çok daha fazla önem taşır. Kaliteli boyalarla renklendirilmiş perde kumaşları uzun yıllar boyunca güçlü güneş ışınlarına maruz kalsa dahi renklerinin canlılığı ve yoğunluğundan bir şey kaybetmezler.

Perde kumaşlarında alev almaya karşı dayanıklılık da bir başka incelenmesi gereken özelliktir.. Tekstiller kolayca tutuşabildiği için yangınları hızlandırabilirler. Bu tehlikeyi önlemek için bu özelliğe de dikkat edebilirsiniz.

  1. Kumaş ve dokuma türü

Perdelerin birinci amacı meraklı gözleri evinizin mahreminden dışarıda tutmak ve gerektiği zamanlarda güneş ışıklarının içeriye girmesini engellemektir. Bunun için perdenin yapımında kullanılan kumaşın yeterli kalınlıkta olması gerekir. Güneşin kenarlardan girmemesi için perde yeterli genişlikte olmalı ve asıldığı zaman kenarları pencere tarafında doğru kıvrılmalıdır. Böylece güneş ışığı tamamen engellenmiş olur. Kumaş yeterince kalın ve toksa dokumanın gözeneklerinden de içeri ışık girişi olmaz.

Yatak odalarındaki perdelerin aynı zamanda geceleri sokak ışıkalrı ya da ay ışığı gibi aydınlatmaların içeri sızdırmaması beklenir. Bunun için özellikle sık dokunmuş ve kalın bir perde kumaşı gerekir. Uzmanlar en sağlıklı uykunun zifiri karanlıkta yaşandığı konusunda hemfikirler. Sağlıklı bir uyku için gereken bütün ışığı dışarıda bırakıp içeri geçirmeyen kalın ve koyu renk bir kumaş gerekecektir.

  1. Kumaşın rengi ve deseni

Perdeler fonkisyonelliğin yanında iç mekanlara estetik bir dokunuş da getiren tekstillerdir. Bu yüzden de perde olacak kumaşın rengi ve deseninin tasarımı son derece nitelikli olmalıdır. Sade ve zarif desenlerin doygun ve kişinin zevkini yansıtan renklerden oluşması iç mekanları baştan yaratabilecek perdelerin oluşmasını sağlar.

Perde kumaşınızı seçerken mekanı kullanacak insanların zevklerini göz önünde bulundurun. Odanın ne amaçla kullanılacağı da önemli bir detay olacaktır. Yatak odalarında rahat bir uyku için kalın kumaşlardan hazırlanmış koyu renk perdeler tercih edebilirsiniz. Lacivert ya da mürdüm rengi perdeler yatak odaları için ideal olacaktır.

Misafir odalarında ise ince desenli açık renkler hemen hemen her renkte mobilya ile kusursuz bir uyum yakalayacaktır. Gündüz perdeleri kapattığınız halde dahi güneş ışığının girmesini ve odayı aydınlatmasını istiyorsanız açık renk perdeler idealdir. Örneğin çalışma odalarınız için bu renklerde, dikkat dağıtmaması için de desensiz düz tasarımlar tercih edebilirsiniz.

Elbette bunlar kesinlikle uyulması zorunlu olan kurallar değildir. Önemli olan her zaman sizin tarzınız ve beğenilerinizdir. Sizi mutlu eden, her baktığınızda keyfinizi yerinize getiren ve evde olmaktan memnun eden desenler, renkler ve işlemeleri perde kumaşlarımızda bulabilirsiniz ve tamamen sizi yansıtan iç mekanlara imza atabilirsiniz.